×
صفحه اصلی دیجیتال مارکتینگ تفاوت SEO و SEM
تاریخ انتشار : 08 دی 1400 زمان مطالعه : نام نویسنده : sardabir

تفاوت SEO و SEM

تفاوت SEO و SEM

برای درک تفاوت SEO و SEM باید معنای دقیق هر کدام را بدانیم. SEM به معنای بازاریابی موتورهای جستجو است و SEO به معنای بهینه‌سازی موتورهای جستجو. با این تعریف به سادگی می‌توانیم بگوییم که SEO بخشی از فرایند SEM محسوب می‌شود. هدف هر دو فرایند نیز افزایش بازدید در موتورهای جستجو است.

سئو فرایندی است که از طریق بهینه سازی وبسایت باعث بالا بردن رتبه در نتایج جستجوی ارگانیک می‌شود و با این تعریف باید بگوییم که SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو مفهومی فراتر از SEO دارد و علاوه بر سئو، روش‌های دیگری مانند تبلیغات PPC را هم شامل می‌شود.

قبل از اینکه به بیان تفاوت SEO و SEM و جزئیات متفاوت در این دو روش بپردازیم، بهتر است که تعریف کوتاهی از هر کدام ارائه دهیم تا با فرایندهای آنها بیشتر آشنا شویم.

SEM چیست؟

SEM که مخفف Search engine marketing است، به این معناست که از طریق موتورهای جستجو ترافیک بیشتری را به سمت سایت خود هدایت کرده و برند تجاری خود را به مخاطبان‌ بشناسانیم.

با دو راهکار می‌توانیم در نتایج اولیه موتورهای جستجو قرار بگیریم: یکی استفاده از ترافیک ارگانیک، یعنی از طریق رعایت اصول سئو، رنک اول گوگل را کسب کنیم؛ و دیگری با استفاده از تبلیغات پولی، یعنی به ازای پرداخت پول در پلتفرم گوگل ادز، به عنوان تبلیغ در صدر نتایج جستجو دیده شویم.

برای آشنایی بیشتر با فرایندهای SEM مقاله روبرو را بخوانید: SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو چیست و چطور عمل می‌کند؟

Sem یا بازاریابی موتورهای جستجو

سئو چیست؟

Search Engine Optimization که به صورت مخفف SEO نوشته می‌شود، به معنای بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. سئو به زبان ساده به معنای مجموعه‌ای از فعالیت‌هاست که ما در داخل و خارج سایت خود انجام می‌دهیم تا در نتایج موتورهای جستجو رتبه بالاتری کسب کنیم و در نتیجه ورود‌های بیشتری به سایت‌مان داشته باشیم و ترافیک وبسایت ما بالاتر برود.

برای آشنایی بیشتر با فرایندهای سئو مقاله زیر را بخوانید: سئو سایت چیست و راهکارهای بهبود سئو کدام‌اند؟

یکی از نکات مهمی که در فرایند بهبود سئو باید به آن توجه داشته باشیم این است که الگوریتم‌های رتبه‌بندی موتورهای جستجو مدام در حال تغییر هستند و بنابراین متخصصان سئو باید نسبت به این تغییرات آپدیت باشند تا در نهایت بتوانند از طریق رعایت اصول SEO ترافیک وبسایت خود را بالاتر ببرند.

در این مقاله با 8 الگوریتم مهم گوگل آشنا شوید: 8 نوع ازمهمترین الگوریتم های گوگل را بهتر بشناسیم!

تفاوت SEO و SEM

اگر در موتور جستجوی گوگل سرچ کنیم، عموما با دو دسته نتیجه مواجه می‌شویم، یکی نتایجی که کنار آنها کلمه AD نوشته شده و نشان می‌دهد که آن وبسایت برای قرار گرفتن در صدر نتایج جستجوی گوگل هزینه پرداخت کرده است؛ مورد دیگر نتایجی است که به صورت ارگانیک در صدر موتور جستجو دیده می‌شوند که این دست از محتواها با رعایت اصول سئو و بدون پرداخت هزینه، چنین جایگاهی را پیدا کرده‌اند.

در نمودار بالا کاملا مشخص می‌شود که SEO یکی از رویکردهای SEM است. یعنی در فرایند بازاریابی موتورهای جستجو ، علاوه بر روش سئو و بهینه‌ سازی وبسایت می‌توانیم از روش‌های دیگری مانند تبلیغات کلیکی و پولی هم استفاده کنیم تا زودتر در صدر نتایج جستجو دیده شویم.

تفاوت SEO و SEM چیست

SEO یکی از ابزارهای SEM

با توجه به توضیحات فوق و آشنایی با تفاوت SEO و SEM مشخص شد که فرایند بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM از دو رویکرد اصلی برای بهینه سازی موتورهای جستجو استفاده می‌کند: یکی تبلیغات پولی و دیگری سئو. بنابراین می‌توانیم بگوییم SEM یکی از رویکردهای دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود و سئو هم یکی از ابزارهای SEM.

برندی را در نظر بگیرید که در زمینه پوشاک فعالیت می‌کند و فروش آنلاین را در دستور کار خود قرار داده است. این کسب‌وکار باید از بازاریابی دیجیتال استفاده کند و یکی از رویکردهای بازاریابی دیجیتال هم SEM است. یعنی باید بتواند از طریق بهینه سازی وبسایت خود در صدر موتورهای جستجو قرار بگیرد تا کاربران هنگام جستجوی کلیدواژه‌های مرتبط با خرید و فروش آنلاین لباس، به سایت او راهنمایی شوند.

در اینجاست که سئو به عنوان یکی از ابزارهای SEM وارد صحنه می‌شود، به این معنا که آن کسب‌وکار باید برای بهینه سازی موتورهای جستجو از روش‌های سئو استفاده کند تا به مرور در صدر موتور جستجو دیده شود.

نتیجه

مهم‌ترین تفاوت SEO و SEM که می‌توانیم به آن اشاره کنیم این است که سئو بخشی از فرایند SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو است و این دو را نباید با هم اشتباه بگیریم.

در فرایند SEM تلاش بر این است که بتوان از طریق بهینه سازی وبسایت در صدر موتور جستجو دیده شد و برای رسیدن به این هدف نیز از دو رویکرد استفاده می‌کند: تبلیغات پولی و سئو.

دیدگاهتان را بنویسید