×
صفحه اصلی تبلیغاتدیجیتال مارکتینگ اصول برندینگ چیست و چرا برای کسب‌ و کارها مهم است؟
تاریخ انتشار : 25 تیر 1401 زمان مطالعه : 8 دقیقه نام نویسنده : sardabir

اصول برندینگ چیست و چرا برای کسب‌ و کارها مهم است؟

اصول برندینگ چیست و چرا برای کسب‌ و کارها مهم است؟

مفهوم برندینگ در دیکشنری کمبریج اینطور تعریف شده است: (ایجاد یک طرح و نماد خاص برای یک شرکت که به منظور تبلیغ محصولات و خدمات انجام می‌گیرد). شاید بتوان گفت که این تعریف ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین تعریفی است که در پاسخ به سؤال (برندینگ چیست؟) می‌توانیم ارائه دهیم.

تقلیل مفهوم برندسازی به یک هویت بصری مانند لوگو، نماد، تصویر و هر چیزی که بیننده را به یاد یک برند خاص بیاندازد، اتفاقی است که در سال‌های اخیر افتاده است و هنوز هم ممکن است برخی از افراد، مفهوم برندینگ را در حد همان هویت بصری متوجه شوند؛ این در حالی است که هویت بصری بخشی از اصول برندینگ محسوب می‌شود.

مفهوم برندسازی چیزی بیش از یک تصویر است و به طور کلی مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را شامل می‌شود که در نهایت موجب شکل‌گیری برند می‌شوند. بر این اساس، برند به معنا الگویی از یک شرکت است که مجموعه‌ای از معنا، آشنایی، علاقه و اطمینان را در خود جای داده باشد.

برندینگ چیست؟

اولین سؤالی که ممکن است در رابطه با اصول برندسازی در ذهن مخاطبان بازاریابی شکل بگیرد، معنای دقیق این مفهوم است. در آموزش برندینگ توجه به این نکته ضروری است که فرایند آن را درک کنیم و متوجه این مسأله مهم باشیم که هویت برند چیزی بیش از هویت بصری آن است و به قول شاعر: هزار نکته باریک‌تر ز مو اینجاست!

رسیدن به یک تعریف دقیق و کامل از برندینگ کار چندان آسانی نیست؛ زیرا درک درست این مفهوم در گرو این است که بتوانیم درک مناسبی از مفاهیم کسب‌وکار، بازاریابی و روابط انسانی داشته باشیم. بر این اساس، اگر به دنبال ترسیم برنامه تجاری خود و پیاده‌سازی برندینگ سازمانی هستید، باید این نکته را بپذیرید که مفهوم برندسازی را همراه با سه مفهوم دیگر (کسب‌وکار، بازاریابی، روابط انسانی) باید درک کنید.

اگر برندینگ در وسط یک مثلث قرار گرفته باشد، کسب‌وکار، بازاریابی و روابط انسانی، سه ضلع این مثلث هستند که باید به درستی آنها را درک کرد. یعنی در گام اول باید کسب‌وکار خود را به خوبی بشناسید، در قدم بعد با اصول بازاریابی و خصوصا دیجیتال مارکتینگ که این روزها مرزهای تبلیغات جهان را جابه‌جا کرده است، آشنا باشید و در گام سوم نیز، انسان‌ها را به عنوان مخاطبان خود مدنظر داشته و به دنبال ایجاد یک رابطه تعاملی با آنها باشید.

شاید با توجه به گستردگی مفهوم برندینگ، نتوان تعریف دقیقی از آن ارائه داد؛ اما به دلیل دوری از برداشت‌ها و اطلاعات نادرست، تعریف زیر تا حدی می‌تواند گویای مفهوم برندسازی باشد:

برندینگ فرایندی همیشگی است که از طریق آشنایی، خلق و مدیریت دارایی‌های یک برند، مفاهیمی را شکل می‌دهد که مجموعه این مفاهیم باعث درک مخاطبان از آن نام تجاری خواهد شد.

بر این اساس، هویت برند به معنای هویت هر کسب‌وکاری است که از طریق یک سری مفاهیم در ذهن مخاطبان شکل می‌گیرد.

جف بزوس: “برند شما همان چیزی است که وقتی شما در اتاق نیستید، دیگران درباره شما می‌گویند.”

 اصول برندینگ

تعریفی که ما در اینجا ارائه دادیم، یعنی شکل دادن به فرایندی که از طریق آشنا کردن، خلق و مدیریت دارایی‌ها، موجب درک مفهوم برند می‌شود، کمی مبهم به نظر برسد؛ به همین دلیل در ادامه اصول این تعریف را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

1-روند دائمی برندسازی

مهم‌ترین نکته‌ای که برای ساختن هویت برند خود باید مد نظر قرار دهید، دائمی بودن این فرایند است. آیا مخاطبان یک برند چیزی بیش از مردم هستند؟ طبیعتا خیر! مهم‌ترین ویژگی مردم به عنوان مخاطبان اصلی برندها، تغییر و تحولات آنهاست؛ بازارها نیز در حال تحول هستند و بر همین اساس، در تدوین اصول برندینگ، دائمی بودن این فرایند اهمیت زیادی دارد.

اگر شرکت‌ها در روند برندینگ خود رویکردی ثابت را انتخاب کنند، از قافله مخاطبان و بازار عقب می‌مانند. کافی است کسب‌وکاری یک رویکرد مشابه را طی چند ماه در پیش بگیرد، خیلی سریع از ذهن مخاطبان پاک خواهد شد.

پس یک نام تجاری، هر اندازه که بزرگ و شناخته شده باشد، اگر تغییرات مردم و بازار را درک نکرده و مطابق با شرایط جدید، به بازسازی هویت برند خود نپردازد، خیلی زود از میدان به در خواهد شد.

این نکته خصوصا در دنیای کنونی که همگام با تحولات دیجیتال، پی در پی شرایط جدیدی را به خود می‌پذیرد، باید بیشتر در معرض توجه قرار بگیرد. مخاطبانی که در فضای دیجیتال به نوعی در محاصره برندها و رویکردهای برندسازی آنها قرار دارند، هر روز شاهد ابتکارات جدیدی در ری‌برندینگ کسب‌وکارها هستند و اگر کسب‌وکاری از این قطار پرسرعت برندسازی عقب بماند، خیلی زود نیز به فراموشی سپرده می‌شوند.

پس فراموش نکنیم که نخستین گام در برنامه‌ریزی برای یک برندسازی موفق، باور به دائمی بودن این فرایند است.

2- فرایند ساختاری برندینگ : شناسایی، ایجاد، مدیریت

در آموزش برندینگ باید به یاد داشته باشید که این فرایند دارای یک ساختار موجه و منطقی است، ساختاری که شامل سه مرحله شناسایی، ایجاد و مدیریت می‌شود. اما هر یک از این مراحل چه معنایی دارند و باید چه رویکردی را برای هر مرحله اتخاذ کرد؟

فرایند ساختاری برندینگ

شناسایی: در این مرحله باید مخاطبان خود را شناسایی کنید، یعنی مشخص کنید که برندسازی شما برای چه کسانی باید انجام شود و چه افرادی با چه ویژگی‌هایی در این دایره قرار خواهند گرفت.

ایجاد: این مرحله در حکم قلب فرایند ساختار برندینگ سازمان شما خواهد بود. در این مرحله باید استراتژی برند خود را ایجاد کرده و موقعیت خودتان را بر اساس این استراتژی تعیین کنید.

مدیریت: مرحله سوم به نوعی با اصل اول برندینگ در ارتباط است. مدیریت این فرایند باید همیشگی و دائمی باشد و مدام استراتژی‌های آن را مورد بازبینی قرار دهید و با تغییرات مخاطبان و بازار همراه شوید.

3- تجمیع دارایی‌ها و اقدامات

هر کسب‌وکاری برای خود مجموعه‌ای از دارایی‌ها و اقدامات (assets) را دارد که باید برند خود را از طریق این مجموعه‌ها معرفی کند. دارایی‌های یک برند شامل محتوا، محصولات، هویت بصری و تبلیغات آن می‌شود و اقدامات آن نیز عملکردهایی است که در راستای بهبود و شناساندن درست دارایی‌هایش انجام می‌دهد، مانند خدمات، پشتیبانی از مشتریان، شکل دادن به روابط تعاملی با مشتریان.

در فرایند برندینگ باید توجه داشته باشید که این دارایی‌ها و اقدامات را به صورت تجمیع‌شده گردآوری کنید تا بتوانید از طریق آنها مخاطبان خود را به درک درستی از نام تجاری‌تان برسانید. به بیان ساده‌تر، مجموعه اقداماتی که شما انجام می‌دهید به همراه دارایی‌های‌تان، هویت برند شما را شکل خواهد داد، بنابراین بهتر است به صورت آگاهانه و با برنامه‌ریزی از این مجموعه‌ها استفاده کنید.

4- درک برند تجاری

همانطور که گفته شد، یکی از اصول برندسازی استفاده درست از امکانات، دارایی‌ها و اقدامات در راستای شکل دادن به درک مخاطبان از یک برند است. مفهوم درک به معنای آن چیزی است که یک مخاطب، خواه مشتری باشد یا نباشد، از برند شما در ذهن دارد. عموما برندهای بزرگ موفق به ایجاد چنین درکی شده‌اند، مثلا شنیدن نام تجاری مانند نایک یا آدیداس، در ذهن همه یک درک مشابه ایجاد می‌کند: ورزش و سلامتی.

نایک و برندینگ اختصاصی آن

در برندسازی موفق، ایجاد درک درست از یک برند اهمیت زیادی دارد. باید مشخص کنید که نام تجاری شما چه چیزی را در ذهن مخاطبان متبادر خواهد کرد و بعد از آن، روند برندسازی خود را ادامه دهید. رسیدن به چنین هدفی نیز کار چندان آسانی نیست و به برنامه‌ریزی‌های مدون و حساب شده نیاز دارد تا سرانجام بتوان مفهوم یک برند را در ذهن مخاطبان عام آن شکل داد.

5- مخاطبان، نه مشتریان

اصول مهم دیگری که در فرایند برندینگ باید به آن توجه کرد، مفهوم عام مخاطب است. هنگامی که در حال تدوین برنامه برندسازی خود هستید، نباید فقط دایره مشتریان را در نظر بگیرید. مشتریان تنها گروهی نیستند که باید درک مشخصی از برند را در دهن آنها ایجاد کنید؛ بلکه این دایره بسیار گسترده‌تر است.

در آموزش برندینگ به خاطر داشته باشید که نام تجاری شما باید در ذهن طیف وسیعی از مخاطبان شکل بگیرد، این گروه می‌تواند شامل مشتریان کنونی، مشتریان بالقوه، کارمندان، سهام‌دارن و شرکای تجاری، رقبا و … باشد. برای ساختن یک نام تجاری موفق توجه به گروه گسترده‌ای از مخاطبان ضروری است، به این معنا که در فرایند طراحی لوگو، شعار سازمانی، شکل دادن به هویت برند و نشان دادن شاخصه‌های متمایز، باید این نکته مهم را به خاطر بسپاریم که قرار است این روند برای گروه گسترده‌ای از مردم انجام شود.

چرا برندسازی برای کسب‌ و کارها مهم است؟

در اینکه برندینگ و ساختن نام تجاری برای کسب‌وکار اهمیت دارد، شکی نیست. در دنیای امروز که در هر صنعتی شاهد شکل‌گیری کسب‌وکارهای متعدد هستیم، آن چیزی که می‌تواند به رشد یک کسب‌وکار کمک کند، شناساندن درست هویت برند است. البته فرایند برندسازی هر اندازه که مهم باشد، اگر درست و به‌موقع انجام نشود، آسیب‌های جبران‌ناپذیری نیز در پی خواهد داشت.

برندسازی در درجه اول باعث بالاتر رفتن درک مخاطبان از نام تجاری شما می‌شود و در نتیجه ارزش برند شما را بالاتر می‌برد. در اینجا ممکن است در ذهن برخی از افراد این شبهه ایجاد شود که برندینگ یعنی تکنیک‌های گران‌قیمت بازاریابی که فقط برای برندهای بزرگ و شناخته شده کاربرد دارد! اما باید به شما بگوییم که این تصور اشتباه است.

هر کسب‌وکاری، چه بزرگ باشد و چه کوچک، باید هویت برند خود را در دایره مخاطبانش شکل داده و تقویت کند، فرقی نمی‌کند که شما یک سوپرمارکت کوچک در محل زندگی‌تان داشته باشید یا صاحب یک فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای باشید، در هر دو صورت باید بتوانید مخاطبان خود را در نظر گرفته و طبق قانون ( شناسایی، ایجاد و مدیریت ) برند خود را ایجاد کرده و به صورت دائمی آن را مدیریت کنید.

بالا بردن ارزش کسب‌وکار، دستیابی به مشتریان جدید و رضایت درون‌سازمانی، سه دلیل مهمی است که هر کسب‌وکاری باید به فکر ساختن برند خود باشد.

آژانس تبلیغات دیجیتال مگنت با انواع خدمات تبلیغاتی که در سطح اینترنت دارد کمک می کند تا در دنیای مجازی بیشتر دیده شوید و این امر به به برند سازی شما کمک زیادی می کند. برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

1-افزایش ارزش کسب‌وکار

یکی از مهم‌ترین مزایایی که برندسازی برای کسب‌وکارها دارد، تقویت ارزش تجاری آنهاست. هر صنعتی با توجه به برندهای مشهور و شناخته‌ شده‌ای که در دل آن به وجود می‌آیند، ارزش بیشتری پیدا می‌کند. بنابراین هر اندازه بتوانید هویت برند خود را بهتر در ذهن مخاطبان جا بیندازید، به کسب‌وکار خود و صنعتی که در آن فعالیت می‌کنید، ارزش بیشتری بخشیده‌اید.

2- دستیابی به مشتریان جدید

همانطور که گفته شد، یکی از اصول برندسازی در نظر گرفتن این نکته است که برند یک کسب‌وکار تنها برای مشتریانش ساخته نمی‌شود؛ بلکه طیف گسترده‌تری را در نظر دارد. اگر بتوانید درک مثبت و شناخته شده‌ای از یک برند ایجاد کنید، تبلیغات دهان به دهان کار خود را خواهد کرد و به تدریج گروه مشتریان‌تان گسترده‌تر خواهد شد.

3- رضایت درون‌سازمانی

در اصول برندینگ گفتیم که حتی کارمندان یک شرکت را هم باید در نظر گرفت. طبیعتا افرادی که در سازمان‌هایی شناخته شده‌تر کار می‌کنند، رضایت بیشتری دارند و از شهرت برند سازمان خود احساس غرور و رضایت می‌کنند. هنگامی که منابع انسانی یک سازمان نسبت به آن رضایت داشته باشند، سعی می‌کنند عملکرد بهتری از خود نشان داده و در راستای تقویت بیشتر نام تجاری سازمان خود تلاش کنند.

نتیجه‌گیری

مفهوم برندینگ چیزی بیش از ساختن یک هویت بصری برای کسب‌وکارهاست. آشنایی با تعریف درستی از این مفهوم و اصول آن، در روند هدایت یک سازمان برای راستای ساختن نام تجاری، کمک زیادی خواهد کرد. در این مقاله، بعد از تعریف مفهوم برندسازی، به اصول اصلی آن پرداخته شد.

در نظر گرفتن دائمی بودن فرایند برندینگ در کنار توجه به ساختار آن، باعث شکل‌گیری درک درستی از یک برند خواهد شد. در فضای رقابتی امروز که شاهد پا گرفتن کسب‌وکارهای متعدد هستیم، آموزش برندینگ و آشنایی با اصول اصلی آن، یکی از نکات مهم در روند بازاریابی کسب‌وکارها به شما می‌رود.

بیشتر بخوانید :

هویت برند چیست و چگونه یک هویت برند منحصر به فرد ایجاد کنیم.

کهن الگوی برند (آرکی‌تایپ برند) چیست؟ و انواع آن کدام است؟

چطور داستان برند(brand story) خودمان را بنویسیم؟

دیدگاهتان را بنویسید