×
صفحه اصلی دیجیتال مارکتینگ تبلیغات ریتارگتینگ چیست؟ چرا مهم است و چطور کار می‌کند؟
تاریخ انتشار : 13 تیر 1400 زمان مطالعه : نام نویسنده : sardabir

تبلیغات ریتارگتینگ چیست؟ چرا مهم است و چطور کار می‌کند؟

تبلیغات ریتارگتینگ چیست؟ چرا مهم است و چطور کار می‌کند؟

ریتارگتینگ یعنی هدف‌گذاری مجدد مخاطبان؛ اما این هدف‌گذاری به چه معناست و چه کاربردی برای ما خواهد داشت؟ با ما همراه باشید تا با تعریف این اصطلاح، کاربرد و اهمیت آن آشنا شوید.

شاید برای شما هم زیاد پیش آمده باشد که وارد وب سایتی شده باشید، مدتی را در آنجا چرخیده باشید و در نهایت بدون اینکه خرید و یا حتی عکس‌العملی نشان داده باشید، آنجا را ترک کنید. در فضای تبلیغات آنلاین چنین اتفاقی زیاد می‌افتد و طبیعتا اگر برندها و سازمان‌ها بتوانند این بازدیدکنندگان عبوری و اولیه را به سمت وب سایت خود برگردانند، موفقیت بیشتری در فرایند بازاریابی دیجیتال خود به دست خواهند آورد.

ریتارگتینگ چیست؟

ریتارگتینگ که با نام هدف‌گذاری مجدد نیز شناخته می‌شود، امکان بازگشت مجدد بازدیدکنندگان اینترنتی را فراهم می‌کند. نمونه ملموس این وضعیت، بسیاری از کاربران اینترنتی و حتی خود ما هستیم که بر حسب اتفاق یا جستجو وارد یک وب سایت می‌شویم و در نهایت بدون اینکه فعالیتی انجام دهیم، خریدی داشته باشیم و … آن وب سایت را ترک کرده و شاید هرگز به آن بازنگردیم.

تبلیغات ریتارگتینگ بحش مهمی از تبلیغات آنلاین هستند و از این نظر می‌تواند راه‌گشا باشد که بازدیدکنندگان اولیه یک وب سایت را دوباره به سوی آن برمی‌گرداند. این شیوه تبلیغاتی به نوعی یک یادآوری محسوب می‌شود؛ یعنی هنگامی که یک کاربر از وب سایت شما بازدید کند و بدون خرید، آن را ترک کند، شما می‌توانید از طریق ریتارگتینگ، دوباره برندتان را برایش یادآوری کنید.

راه‌اندازی کمپین ریتارگتینگ برای دستیابی به مخاطبان بیشتر و در نهایت بالا بردن میزان فروش، رویکردی است که در دستور برنامه‌های بازاریابی قرار گرفته است و بازاریابان دیجیتال، فرایندهای تبلیغاتی خود را از طریق هدف قرار دادن مخاطبان اولیه برندها در فضای آنلاین انجام می‌دهند.

به طور کلی هدف‌گذاری مجدد به این طریق انجام می‌شود، فرض کنید شما از یک وب سایت یا شبکه اجتماعی برندی خاص بازدید کردید و بعدا هنگام بازدید از وب سایت دیگر یا شبکه اجتماعی دیگر، آگهی تبلیغاتی آن برند را مشاهده کنید؛ در این صورت شما از طریق برند مذکور مورد ریتارگیتگ قرار گرفته‌اید؛ یعنی آنها بررسی کرده‌اند که شما از چه وب سایت یا شبکه اجتماعی مشابه دیگری بازدید می‌کنید و بنر تبلیغاتی خود را در جایی قرار دادند که شما در آنجا حضور پیدا کردید.

نقشه ریتارگتینگ

تفاوت ریتارگتینگ و ریمارکتینگ

این دو اصطلاح به رغم اینکه اهداف مشترکی دارند، اما از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند. هدف عمده ریمارکتینگ، بازاریابی مجدد است که عموما برای مشتریان فعلی و قبلی یک برند استفاده می‌شود. در این شیوه، مشتریان کنونی یا حتی مشتریان قبلی مورد هدف قرار گرفته و اغلب از طریق بازاریابی ایمیلی برای برقراری ارتباط مجدد با آنها و معرفی دستاوردها، خدمات و محصولات جدید به آنها استفاده می‌شود.

در فرایند ریتارگتینگ هدف عمده شناسایی کاربرانی است که اقدامات اولیه‌ای را در ارتباط با یک برند انجام داده‌اند؛ مثلا از وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی آن بازدید کرده‌اند و حالا باید به دنبال بازگرداندن آنها باشیم. در این روش سعی می‌شود با توجه به رفتار گذشته کاربر و تعاملی که با وب سایت شما دارد، ردپای او را در سایر وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده و تبلیغات همسان و تبلیغات کلیکی مرتبط با برند خود را در مقابل او قرار دهیم.

چرا ریتارگتینگ مهم است؟

اگر مشتریان همیشه در همان بازدید اولیه، خرید انجام دهند، خیلی ایده‌آل خواهد بود؛ اما چنین روند ایده‌آلی در واقعیت اتفاق نخواهد افتاد و اینجاست که ریتارگتینگ به کمک ما خواهد آمد. هدف اصلی هر برندی از راه‌اندازی وب سایت و حضور در شبکه‌های اجتماعی، بالا بردن میزان فروش است و رفتار کاربران در نهایت باید منجر به خرید شود. به همین دلیل نباید به سادگی از بازدیدکنندگان اولیه و عمومی وب سایت و شبکه‌های اجتماعی‌مان صرف‌نظر کنیم.

مطمئنا کاربری که از یک وب سایت یا شبکه اجتماعی بازدید می‌کند، نسبت به خدمات و محصولات آن وب سایت علاقه دارد که تا حد بازدید اولیه جلو آمده است؛ بنابراین از طریق تبلیغات ریتارگتینگ باید این کاربر را مورد هدف‌گذاری مجدد قرار دهیم تا شناخت بیشتری نسبت به برند مذکور پیدا کرده و دوباره از وب سایت و شبکه‌های اجتماعی آن برند بازدید کند.

بر این اساس، راه‌اندازی کمپین ریتارگتینگ از این نظر اهمیت دارد که می‌توانیم محصولات و خدمات خود را به کاربرانی که یک علاقه حداقلی به برند ما نشان داده‌اند، یادآوری کرده و آنها را به مشتری تبدیل کنیم.

هدفگذاری مجدد

ریتارگتینگ چطور کار می‌کند؟

بیایید یک بار دیگر نقشه تبلیغات ریتارگتینگ را مرور کنیم:

کاربر از وب سایت شما بازدید می‌کند – بدون خرید خارج می‌شود –در سایر وب سایت‌ها تبلیغات شما را می‌بینید – دوباره به وب سایت‌تان وارد می‌شود.

این نقشه، خلاصه‌ای از فرایند ریتارگتینگ است؛ اما سؤال اصلی این است که این فرایند چطور کار می‌کند؟ یعنی چگونه می‌توان یک مشتری بالقوه را که تنها یک بار از سایت یا شبکه اجتماعی شما بازدید کرده است، ردیابی کرده و تبلیغات خود را در وب سایت‌های دیگر به او یادآوری کرد؟

تبلیغات ریتارگتینگ از طریق کوکی‌ها انجام می‌شود، قطعات کوچکی از داده‌ها که توسط مرورگرها ذخیره شده و مسیر حرکت کاربرانی را که از وب سایت شما بازدید کرده‌اند، نشان می‌دهد. با استفاده از اطلاعاتی که در کوکی‌ها ذخیره می‌شود، می‌توان مشخص کرد که آیا یک کاربر از وب سایت شما بازدید کرده است یا خیر. از طریق این اطلاعات می‌توان براحتی کاربرانی را که از وب سایت شما بازدید کرده‌اند، مجددا هدف‌گذاری کرد و تبلیغات خود را به صورت تبلیغات کلیکی یا تبلیغات همسان به آنها نشان داد.

سخن آخر

تبلیغات ریتارگتینگ را نمی‌توانیم از نظر دور کنیم، زیرا مخاطبانی که برای اولین بار از وب سایت یا شبکه اجتماعی بازدید ما می‌کنند، افرادی هستند که یک گرایش حداقلی نسبت به محصولات و خدمات ما داشته‌اند و طبیعتا از طریق هدف‌گذاری مجدد، می‌توانیم آنها را دوباره به وب سایت‌مان برگردانیم تا با محصولات و خدمات‌مان بیشتر آشنا شده و در نهایت از یک مشتری بالقوه، به یک خریدار بالفعل تبدیل شوند. 

دیدگاهتان را بنویسید