×
صفحه اصلی دیجیتال مارکتینگسئو سئو سایت چیست و راهکارهای بهبود سئو کدام‌اند؟
تاریخ انتشار : 04 دی 1400 زمان مطالعه : نام نویسنده : sardabir

سئو سایت چیست و راهکارهای بهبود سئو کدام‌اند؟

سئو سایت چیست و راهکارهای بهبود سئو کدام‌اند؟

سئو اصطلاحی است که در بازاریابی دیجیتال کاربرد زیادی دارد و این روزها زیاد از سئو سایت، بهینه‌سازی موتورهای جستجو، بهبود سایت، بهبو نتایج جستجو … می‌شنویم. این اصطلاح پرکاربرد که شاید از دور برای خیلی از ما مبهم و گیج‌کننده به نظر برسد، نقش مهمی در ترافیک وبسایت و افزایش بازدید آن پیدا کرده است و همه متخصصان دیجیتال مارکتینگ از اهمیت سئو سایت و نقش مهم آن در بهبود نتایج جستجو حرف می‌زنند.

سئو چیست ؟

Search Engine Optimization که به صورت مخفف SEO نوشته می‌شود، به معنای بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. اما سئو سایت چیست ؟

مجموعه‌ای از فعالیت‌ها که ما در داخل و خارج سایت خود انجام می‌دهیم تا سایت ما در نتایج موتورهای جستجو رتبه بالاتری کسب کند و در نتیجه ورود‌های بیشتری به سایت‌مان داشته باشیم و ترافیک وبسایت ما بالاتر برود.

شاید شناخته‌شده‌ترین و مهم‌ترین موتور جستجویی که می‌شناسیم، گوگل باشد؛ اما در نظر داشته باشید که گوگل تنها موتور جستجوی جهان نیست و موتورهای جستجوی دیگری مانند بینگ و یاهو و … هم وجود دارند. ضمن اینکه شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام هم به نوعی یک موتور جستجو به شمار می‌روند؛ البته محبوبیت گوگل بیشتر از سایر موتورهای جستجو است و خصوصا در ایران به عنوان یک مرجع مهم جستجو شناخته می‌شود، به همین دلیل هم منظور ما از موتور جستجو در این مقاله همان گوگل خواهد بود.

جزئیات سئو سایت

یکی از نکات مهمی که در فرایند بهبود سئو سایت باید به آن توجه داشته باشیم این است که الگوریتم‌های رتبه‌بندی موتورهای جستجو مدام در حال تغییر هستند و بنابراین متخصصان سئو سایت باید نسبت به این تغییرات آپدیت باشند تا در نهایت بتوانند از طریق رعایت اصول SEO ترافیک وبسایت خود را بالاتر ببرند.

چرا باید از سئو سایت استفاده کنیم؟

بهینه‌سازی موتورهای جستجو فرایندی است که نیاز به زمان دارد و نتایج آن در کوتاه مدت مشخص نمی‌شود، اما اگر اصول آن را رعایت کنیم، مزایای قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت. جالب است بدانیم که فرایند سئو سایت تنها به نفع کسب‌وکارها نیست، بلکه کاربران نیز از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند.

اگر بتوانیم در بهینه‌سازی سایت خود موفق باشیم، نه تنها ترافیک بیشتری را از سمت گوگل کسب می‌کنیم، بلکه کاربران هم راحت‌تر و سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود دست پیدا می‌کنند و پاسخ و نیازشان برطرف می‌شود.

به طور کلی سئو باعث می‌شود:

  • ترافیک وبسایت ما بیشتر شود و ورودی‌های بیشتری داشته باشیم.
  • باعث افزایش بازدید وبسایت می‌شود.
  • آگاهی از برند ما را افزایش می‌دهد.
  • در صدر نتایج جستجوی گوگل قرار می‌گیریم.
  • منجر به خرید محصولات و خدمات ما می‌شود.
جزئیات سئو سایت

قبل از اینکه به راهکارهای سئو سایت و انواع آن بپردازیم، بد نیست به دو نوع بهینه‌سازی دیگر هم اشاره کنیم: SEM و دیگری ASO.

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM نیز یکی از اصطلاحات بازاریابی دیجیتال است که در کنار مفهوم سئو سایت کاربرد زیادی دارد، اما نباید این دو را با یکدیگر اشتباه بگیریم. بازاریابی موتورهای جستجو به معنای بازاریابی وب سایت در موتورهای جستجو است، به این صورت که از طریق رعایت اصول سئو در صدر موتورهای جستجو قرار بگیریم و ورودی بیشتری به سایت‌مان داشته باشیم یا اینکه از طریق تبلیغات پولی در موتورهای جستجو آمار بازدید سایت را بالاتر ببریم.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم بازاریابی موتورهای جستجو، شما را به مطالعه مقاله” SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو چیست و چطور عمل می‌کند؟” در بلاگ آموزشی مگنت دعوت می‌کنیم.

از سوی دیگر اصطلاح دیگری نیز به نام ASO وجود دارد که به معنای بهینه‌سازی اپ استور است، به این معنا که بتوانیم از طریق بهینه‌سازی جستجوی اپ استورها، اپلیکیشن خود را در صدر نتایج جستجوی یک اپ استور نشان دهیم.

سئوی On page و سئوی Off page

در دسته‌بندی سئو سایت از دو نوع نام می‌برند: سئوی درون صفحه یا On page و سئوی بیرون صفحه یا Off page.

در سئوی درون صفحه، بهبود نتایج جستجو از طریق فعالیت‌هایی ایجاد می‌شود که درون سایت انجام می‌شوند. هرگونه فعالیت اعم از تولید محتوا، لینک سازی داخلی، کدنویسی، محتوای عکسی و متنی و … مربوط به سئوی On page است. از آنجایی که شما بیشترین کنترل را روی بخش‌های داخلی سایت خود دارید، از طریق رعایت اصول سئو می‌توانید بازدید سایت خود را افزایش دهید.

سئوی بیرون صفحه مربوط به فعالیت‌هایی است که در خارج از سایت شما اتفاق می‌افتد، اما به آن ارتباط دارد. لینک‌سازی داخلی مهم‌ترین بخش سئوی Off page است، هر اندازه بتوانید با سایت‌های دیگری وارد تعامل شده و لینک سایت خود را روی آنها قرار دهید، امکان اینکه ترافیک وبسایت شما بالاتر برود، بیشتر است. ضمن اینکه شبکه‌های اجتماعی نیز می‌توانند در لینک دادن به سایت شما عملکرد درستی داشته باشند و از طریق آنها نیز ورودی بگیرید.

سئوی کلاه سفید، کلاه سیاه و خاکستری

هرگاه صحبت از بهینه‌سازی سایت و بهبود نتایج موتورهای جستجو می‌شود، اصطلاحات کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری هم به کار می‌رود. این سه اصطلاح به معنای سه شیوه برای بهبود سئو هستند که کسب‌وکارها می‌توانند از آنها استفاده کنند.

در ادامه هر سه این موارد معرفی شده و ما به شما می‌گوییم که چرا بهتر است از سئوی کلاه سفید استفاده کنید.

  • سئوی کلاه سفید: این نوع سئو به معنای رعایت اصول سئو و گول نزدن گوگل است. در این شیوه باید از طریق انتخاب کلمات کلیدی مناسب، تولید مقالات جذاب و کاربردی، سئوی On page و Off page سعی کنید بهینه‌سازی سایت را به بهترین شکل انجام داده و در نتایج جستجوی گوگل دیده شوید. این روش زمان بیشتری از شما می‌گیرد، اما نتایج آن بلندمدت‌تر بوده و از سوی گوگل هم جریمه نخواهید شد.
  • سئوی کلاه سیاه: این شیوه از بهبود سئو به نوعی فریب دادن موتورهای جستجو است. با استفاده از سئوی کلاه سیاه می‌توانید در کوتاه مدت در صدر رتبه‌بندی گوگل قرار بگیرید، اما نتایج آن ماندگار نیست و حتی ممکن است از سوی گوگل جریمه شوید.

سئوی کلاه سیاه از طریق لینک‌سازی‌های بی‌مورد و ارائه محتوای کپی شده و استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی اتفاق می‌افتد و همانطور که گفتیم خیلی زود شما را به صدر نتایج گوگل می‌رساند؛ اما این یک نتیجه کوتاه مدت است و خیلی زود گوگل متوجه تقلب شما خواهد شد و صدرنشینی خود را در این موتور جستجو از دست خواهید داد.

  • سئوی کلاه خاکستری: سئوی خاکستری حد فاصل بین سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه است، به این صورت که شما از راهکارهای هر دوی آنها استفاده می‌کنید و شاید موتورهای جستجو هم متوجه فریب نشوند. مثلا یک تیتر جذاب برای مطلب خود می‌نویسد: دانلود نرم‌افزار ضبط صدا به صورت رایگان، کاربر هم کلیک می‌کند و ترافیک وبسایت شما بالا می‌رود، اما لینکی درون سایت‌تان قرار ندارد! این روش در درازمدت نتیجه خوبی به دنبال نخواهد داشت.

همانطور که گفتیم استفاده از سئوی کلاه سفید، بهترین روش برای بهبود سئو و بهبود نتایج جستجو است، بنابراین بهتر است با یک برنامه‌ریزی دقیق و کمک گرفتن از متخصصین بازاریابی دیجیتال، برنامه سئو سایت خود را در پیش بگیرید.

جمع‌بندی

سئو سایت یا همان بهینه‌سازی موتورهای جستجو یکی از رویکردهای مهم بازاریابی دیجیتال است که باعث می‌شود کسب‌وکارها بتوانند در نتایج اولیه گوگل دیده شوند و ترافیک سایت خود را افزایش دهند. با توجه به اهمیتی که این شیوه از بازاریابی مدرن دارد، در این مقاله به تعریف سئو سایت، بیان اهمیت و مزایای آن پرداخته شد.

در ادامه نیز سئوی On page و Off page به عنوان دو نوع اصلی آن معرفی شدند. سه شیوه سئوی کلاه سفید، کلاه سیاه و خاکستری نیز بیان شده و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که از طریق انتخاب کلمات کلیدی مناسب، رعایت اصول سئوی داخلی و خارجی می‌توانیم محتوایی ارائه دهیم که در صفحه اول گوگل نمایه شود و ترافیک سایت ما را بالاتر ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید