×
صفحه اصلی دیجیتال مارکتینگ تولید محتوا چیست و چرا مهم است؟
تاریخ انتشار : 03 آبان 1400 زمان مطالعه : نام نویسنده : sardabir

تولید محتوا چیست و چرا مهم است؟

تولید محتوا چیست و چرا مهم است؟

تولید محتوا جایگاه قابل ملاحظه‌ای را در فرایندهای بازاریابی، خصوصا دیجیتال مارکتینگ، به دست آورده است. اگر به تجربه روزانه خود در ارتباط با استفاده از اینترنت نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که تنها با یک کلیک یا ضربه زدن به صفحه تلفن همراه‌مان به میزان قابل توجهی از محتواهای متنوع دسترسی پیدا می‌کنیم و این روند نیز به سرعت در حال افزایش است.

احتمالا شما هم مانند بسیاری از افرادی که در فضای اینترنت حضور دارید، با مفهوم بازاریابی محتوا و تولید محتوا آشنا هستید و به اهمیت آن در دنیای امروز پی برده‌اید. این روزها شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ها و … از محتوا پر شده‌اند و ما هر روز با سیل عظیمی از محتواهای متنوع در قالب‌های متعدد مانند متن، ویدئو، پادکست، تصویر و اینفوگرافی روبه‌رو هستیم.

طبیعی است در دنیایی که محتوا نقش مهمی در فرایندهای بازاریابی پیدا کرده است، آشنایی با اصول محتوا و تولید آن اهمیت زیادی دارد و اگر بخواهیم فرایند محتوایی خود را به درستی انجام دهیم، باید اهمیت آن را در برنامه‌های بازاریابی درک کنیم.

تولید محتوا چیست؟

مانند بسیاری دیگر از مفاهیم و اصطلاحات صنعت بازاریابی دیجیتال، تولید محتوا هم تعریف خاص خود را دارد و در وهله اول باید به این سؤال پاسخ دهیم که تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا به عملیات تولید اطلاعات برای مخاطبان گفته می‌شود که با در نظر گرفتن یک هدف نهایی بر بستر یک رسانه ارائه می‌شود و این اطلاعات و اهداف آن، به اهداف و سیاست‌های تولیدکننده محتوا بستگی دارد.

در این تعریف چند عنصر را می‌توانیم از هم متمایز کنیم: اطلاعات، هدف از تولید اطلاعات، بستر ارائه اطلاعات، اهداف تولیدکننده اطلاعات و همچنین قالبی که اطلاعات مذکور در آن تولید می‌شوند.

بیایید یک نمونه محتوا را در نظر بگیریم:

یک شرکت تولیدکننده مواد بهداشتی قصد آماده سازی محتوا دارد، در گام اول باید هدف خود را از این کار مشخص کند، مثلا بالا بردن نرخ بازدید از سایت؛ در مرحله بعد نوبت به انتخاب قالب محتوا می‌رسد، قصد دارد محتوای متنی تولید کند، یا ویدئویی یا اینفوگرافی و …. ؛ بعد از انتخاب قالب محتوا باید بستر ارائه محتوا را مشخص کند، مثلا در شبکه اجتماعی اینستاگرام یا وب‌سایت یا بلاگ و …

برای آماده‌سازی محتوا، انتخاب قالب محتوا و رسانه‌ای که قرار است محتوا در آن منتشر شود، با یکدیگر مرتبط هستند، همان مثال قبل را در نظر بگیریم: تولید محتوای بهداشتی برای بالا بردن بازدید از سایت. این هدف در دو بستر سایت و اینستاگرام، نیاز به قالب‌های متفاوتی دارند، مثلا برای سایت، قالب محتوای متنی و یا پادکست مناسب است و برای بستر اینستاگرام نیز قالب محتوایی تصویر یا ویدئو مناسب‌تر است.

پس به طور خلاصه می‌توان گفت تولید محتوا یعنی ارائه یک سری اطلاعات ( متنی، ویدئویی، تصویری و … ) به گروهی از مخاطبان با هدفی خاص که در یک بستر مشخص ( رسانه انتخابی ) ارائه می‌شوند.

به همین منظور می‌توانید، مقاله 6 مرحله در فرایند تولید محتوای متنی را در بلاگ مگنت مطالعه کنید و با جزئیات تولید محتوا بیشتر آشنا شوید.

ابزارهای تولید محتوا

تولید محتوا فرایندی است که در بازاریابی امروز و خصوصا بازاریابی دیجیتال اهمیت زیادی پیدا کرده است. بر همین اساس نیز همگام با پیشرفت تکنولوژی‌های نوین، ابزارهای کاربردی و قابل ملاحظه‌ای برای انجام فرایند محتوایی به وجود آمده‌اند.

به طور کلی ابزارهای تولید محتوا در سه دسته کلی جای می‌گیرند:

  • ابزارهای تصویری
  • ابزارهای ویدئویی
  • ابزار مربوط به محتوای اینفوگرافیک

در واقع فرایند محتوایی دیگر به محتوای متنی محدود نمی‌شود. این روزها مخاطبان بیشتر از آنکه حوصله خواندن متن را داشته باشند، با تصاویر و ویدئو ارتباط برقرار می‌کنند. از سوی دیگر تولید محتوا هزینه‌بر است و بر این اساس، آشنایی با ابزارهای محتوایی که عموما به صورت رایگان ارائه می‌شوند، می‌تواند تا حدی هزینه‌های بازاریابی را کاهش دهد.

به منظور آماده‌سازی محتوای تصویری برای شبکه‌های اجتماعی ابزارهای گوناگونی وجود دارند که رایگان هستند و با نصب آنها می‌توانید تصاویر تأثیرگذارتر و جذاب‌تری را به مخاطبان خود ارائه دهید. همچنین ابزارهای کاربردی دیگری نیز برای محتوای ویدئویی وجود دارند که شما می‌توانید با کمک تلفن همراه خود ویدئوی مورد نظرتان را ضبط کرده و سپس از طریق این ابزارها، ویرایش‌های مورد نظرتان را روی آنها اعمال کنید.

این روزها که اینفوگرافی نیز به محتواهای برجسته و مورد علاقه کاربران تبدیل شده است، آشنایی با ابزارهای این حوزه به فرایند تولید محتوا کمک کرده و آن را ارتقاء خواهد داد. مهم‌ترین ابزارهایی که در زمینه تولید محتوای تصویری، ویدئویی و اینفوگرافی وجود دارند و رایگان هم هستند شامل برنامه‌هایی مثل canva، pablo، Adobe spark، Infogram و … می‌شوند که کار کردن با آنها نیز آسان است و خیلی زود می‌توانید کاربرد آنها را فرا بگیرید.

چرا تولید محتوا مهم است؟

حتما شما هم این جمله را شنیده‌اید که محتوا پادشاه است. یک جمله کلیدی که تقریبا همه جا شنیده می‌شود! اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا محتوا پادشاه است و چرا آموزش تولید محتوا تا این اندازه اهمیت دارد؟

باز هم برگردیم به تجربه خودمان از فضای اینترنت که شامل وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌شود؛ همه ما هر روز در محاصره محتوا هستیم و هر لحظه محتوانویسی و فرایند محتوایی در قالب‌های گوناگون تکرار می‌شوند. طبیعتا با این حجم گسترده از محتوا در فضای مجازی، روش‌های آماده‌سازی محتوا اهمیت پیدا کرده و به طور کلی این فرایند در بازاریابی دیجیتال نقش مهمی پیدا کرده است.

با ما همراه باشید تا متوجه این نکته شویم که چرا محتوا پادشاه است و چرا آموزش تولید محتوا تا این حد اهمیت دارد:

تولید محتوا باعث اعتماد می‌شود

اگرچه تولید محتوا باعث ایجاد اعتماد در میان مخاطبان می‌شود، اما محتوایی می‌تواند این اعتماد را ایجاد کند که ارزشمند باشد. یکی از اشتباهاتی که ممکن است در این فرایند رخ دهد این است که برندها سفارش تولید محتوا بدهند، تنها به این دلیل که محتوا تولید کرده باشند!

تولید محتوا در سایت و دیگر رسانه‌ها به معنای سیاه کردن صفحات یک دفتر نیست که بدون هیچ برنامه‌ریزی خاصی آن را بنویسیم. محتوا باید ارزشمند باشد، نیاز مخاطبان را پاسخ دهد تا در نهایت باعث ایجاد حس اعتماد بین آنها شود.

تولید محتوا هویت برند را شکل می‌دهد

شرکتی را در نظر بگیرید که تازه تأسیس شده است و قصد دارد هویت برند خود را در میان مخاطبان شکل دهد؛ از چه راهی باید این کار را به انجام برساند؟

تولید محتوا مهم‌ترین رویکردی است که باید در پیش بگیرد، به این معنا که از طریق یک برنامه‌ریزی منظم به تولید محتوا در قالب‌های متنوع بپردازد و از طریق رسانه‌های در دسترس نیز محتوای مذکور را با مخاطبان به اشتراک بگذارد تا رفته رفته در ذهن آنها به رسمیت شناخته شود.

تولید محتوا و هویت برند

کمک به سئوی سایت

بهینه‌سازی موتورهای جستجو ( SEO ) از کانال تولید محتوا می‌گذرد، به همین دلیل نیز در فرایند محتوانویسی ، رعایت چگالی کلمات کلیدی رویکردی است که باعث بالاتر رفتن رتبه سایت شما خواهد شد و رفته رفته کاربران را به سمت محتوای شما سوق خواهد داد.

بر همین اساس یکی از نکات مهمی که باید در تولید محتوا در سایت به آن توجه کنیم، رعایت اصول سئو است تا در نهایت محتوای تولید شده بتواند در صدر لیست جستجوی کاربران دیده شود.

تولید محتوا منجر به لید می‌شود

یکی از اصول تولید محتوا این است که بتوانید محتوایی را خلق کنید که منجر به جذب کاربر جدید شود. همانطور که در مورد اول گفته شد، محتوا در صورتی می‌تواند باعث خلق اعتماد، شکل‌گیری هویت برند و جذب لید شود که برای آن برنامه‌ریزی شده و طبق اصول صحیح تولید شود.

در فرایند محتوایی شانس جذب کاربران جدید هم برای شما افزایش پیدا می‌کند و این امر خصوصا اگر اصول سئو را رعایت کنید و در شبکه‌های اجتماعی از هشتگ‌های مناسب استفاده کنید، سرعت بیشتری هم پیدا خواهد کرد.

در همین حوزه مقاله‌ای نیز در حوزه تامین محتوا: با نام “تامین محتوا چیست؟ 5 گام اصلی تا تأمین محتوا” تدوین شده است و شمارا دعوت می‌کنیم تا از این مقاله در بلاگ مگنت نیز دیدن فرمایید.

سخن آخر

محتوا پادشاه است. این جمله تکراری ولی درست، به خوبی اهمیت تولید محتوا را نشان می‌دهد و ثابت می‌کند که باید به روش‌های تولید محتوا مسلط باشیم تا در نهایت بتوانیم یک محتوای تأثیرگذار تولید کرده و نظر مخاطبان را به سوی خود جلب کنید.

تولید محتوا از این نظر اهمیت دارد که:

  • باعث ایجاد اعتماد بین کاربران می‌شود.
  • هویت برند را شکل می‌دهد.
  • به سئوی سایت کمک می‌کند.
  • منجر به تولید لید می‌شود.

لازم به ذکر است که دلایل فوق تنها برخی از دلایل اهمیت محتوا و تولید آن است و طبیعتا موارد دیگری نیز در این زمینه وجود دارد. فراموش نکنیم که در دنیای بازاریابی دیجیتال، محتوا حرف اول را می‌زند و برای موفقیت بیشتر باید با اصول تولید محتوای مناسب آشنا باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید