×
صفحه اصلی دیجیتال مارکتینگ تقویم محتوایی چیست؟ چطور یک تقویم محتوایی درست کنیم؟
تاریخ انتشار : 07 بهمن 1400 زمان مطالعه : نام نویسنده : sardabir

تقویم محتوایی چیست؟ چطور یک تقویم محتوایی درست کنیم؟

تقویم محتوایی چیست؟ چطور یک تقویم محتوایی درست کنیم؟

یکی از بخش‌های مهم در تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوا ، تدوین تقویم محتوایی است. در دنیای امروز که فعالیت‌های تبلیغاتی وارد دنیای دیجیتال شده‌اند، بدون داشتن یک برنامه مدون محتوایی، فعالیت‌های بازاریابی بی‌نتیجه خواهد ماند.

بر همین اساس مرحله تولید محتوا بعد از تدوین تقویم محتوایی قرار می‌گیرد. برای تولید و ارائه محتوا در کانال‌های ارتباطی درست و رفع نیاز مخاطبان، در گام اول باید به فکر ساخت تقویم محتوا باشیم تا طبق یک برنامه‌ریزی دقیق و منظم فرایند تولید محتوا را انجام دهیم.

تقویم محتوایی چیست؟

این روزها که همه در فرایندهای بازاریابی خود از تقویم محتوا صحبت می‌کنند، قبل از هر چیز باید به این سؤال اساسی پاسخ دهیم که تقویم محتوایی چیست و چه کاربردی دارد؟

به طور خلاصه در تعریف تقویم محتوایی می‌توانیم بگوییم یک برنامه زمان‌بندی شده مکتوب است که زمان و مکان انتشار محتوا را در آینده نشان می‌دهد. تهیه چنین تقویمی باعث می‌شود که فرایند تولید محتوا نظم بیشتری پیدا کند.

تقویم محتوا نشان می‌دهد که هر محتوا چه زمانی باید تولید شود و در کجا و چه زمانی انتشار پیدا کند، مسئول آن محتوا چه کسی خواهد بود، چه زمانی باید برای تهیه محتوای گرافیکی به دست گرافیست برسد، چه زمانی باید ویرایش شود و مسئول ویرایش آن چه کسی است و …

در واقع ساخت تقویم محتوایی علاوه بر اینکه فرایند تولید محتوا را منظم می‌کند، وظایف هر کدام از افراد تیم محتوا را هم مشخص کرده و به تولید و انتشار به موقع آن نظم می‌بخشد.

تقویم محتوایی چیست؟

آیا همه باید تقویم محتوایی داشته باشند؟

فرض کنید که شما یک وبلاگ شخصی دارید که بیشتر جنبه سرگرمی و ارتباط دوستانه با گروهی از کاربران دارد، در این صورت شاید ساخت تقویم محتوایی برای این وبلاگ چندان ضروری نباشد؛ اما در مقابل اگر یک کسب‌وکار آنلاین داشته باشید، چاره‌ای جز برقراری ارتباط منظم با کاربران نخواهید داشت تا در نهایت بتوانید آنها را به مشتریان خود تبدیل کنید.

در این صورت حتما به تقویم محتوایی نیاز خواهید داشت. بنابراین قبل از اینکه به فکر ساخت این تقویم بیفتید، باید مشخص کنید که آیا به آن نیاز دارید یا خیر؟! طبیعتا هر کسب‌وکاری که در فضای دیجیتال فعالیت می‌کند، برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود باید به تولید محتوا بپردازد و بنابراین تدوین و ساخت یک تقویم محتوایی جزو اولین کارهایی است که باید در بازاریابی محتوا در نظر داشته باشد.

ضرورت ساخت تقویم محتوا

هر کسب‌وکاری که به مرحله تدوین استراتژی بازاریابی محتوا می‌رسد، باید در کنار آن به فکر ساخت تقویم محتوایی هم باشد. داشتن چنین تقویمی باعث تولید منظم محتوا در شبکه‌های اجتماعی و سایت شما خواهد شد. از سوی دیگر اگر طبق یک برنامه مشخص، وظایف هر شخص به دست او برسد، زمان کمتری برای تولید محتوا صرف می‌شود که این مزیت می‌تواند هزینه‌های تولید محتوا را هم کاهش دهد.

داشتن تقویم محتوایی علاوه بر اینکه به فرایند تولید محتوا نظم می‌دهد، باعث جلب اعتماد کاربران و مخاطبان هم خواهد شد، فرض کنید شما یک پیج اینستاگرامی دارید، اگر محتوای مربوط به آن را طبق یک برنامه مشخص تولید کرده و انتشار دهید، کاربران به پیج شما اعتماد بیشتری پیدا می‌کنند و منتظر پست‌ها بعدی شما خواهند بود.

از سوی دیگر، کسب‌وکاری که به فکر ساخت تقویم محتوا باشد، آینده روشن‌تری از وضعیت خود را ترسیم کرده است و می‌تواند نسبت به برنامه‌های بعدی خودف عملکرد دقیق‌تری داشته باشد.

چطور یک تقویم محتوایی درست کنیم؟

اما برگردیم به مهم‌ترین سؤال این مبحث: چطور یک تقویم محتوایی درست کنیم؟ شاید در ظاهر آسان به نظر برسد، مثلا یک ابزار ساخت تقویم مثل ترلو، ایرتیبل، تسکلو یا …. را انتخاب کنیم و نوع محتوای مورد نظر را در آنها مشخص کرده و در ادامه هم وظایف هر فرد و تاریخ تحویل محتواها را مشخص کنیم.

البته چنین فرایندی را باید در نظر بگیریم، اما قبل از رسیدن به آن، باید به نکات دیگری هم توجه کنیم! پس با ما همراه باشید تا فرایند گام به گام سخت یک تقویم محتوایی را با هم مرور کنیم؟

– شناسایی مخاطبان

قبل از هر اقدامی برای تولید محتوا، باید مخاطبان کسب‌وکار خود را بشناسید، یعنی اگر قرار است در اینستاگرام فعالیت کنید یا یک بلاگ محتوایی داشته باشد، قبل از هر چیز باید بدانید قرار است این محتوا را برای چه کسانی تولید کنید.

انتخاب مخاطب مسیر تقویم محتوایی شما را روشن می‌کند و مشخص می‌کند که چه نوع محتوایی را باید در چه زمانی و در چه بستری انتشار دهید. شناخت مخاطب نیز به معنای تعیین خصوصیات آنهاست، مثلا در چه گروه سنی قرار دارند، جنسیت‌شان چیست، به چه محتوایی علاقه دارند و … .

– انتخاب کانال‌های انتشار محتوا

بعد از تعیین گروه مخاطبان، باید مشخص کنید که این گروه هدف شما در کجا حضور دارند. در ساخت تقویم محتوا بخشی به نام کانال انتشار وجود دارد، محتوایی را که تولید می‌کنید باید در چه بسترهایی منتشر کنید. آیا مخاطبان شما تنها در شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام حضور دارند، یا می‌توانید آنها را در یوتیوب و آپارات هم پیدا کنید.

انتخاب مخاطبان و کانال انتشار محتوا باعث می‌شود که نوع محتوای مورد نظرتان را نیز مشخص کنید. مثلا برای انتشار یک محتوا در آپارات طبیعتا باید محتوای ویدئویی تولید کنید یا اگر به دنبال بالا بردن رتبه سایت‌تان در گوگل هستید، باید روی تولید محتوای متنی سئو شده تمرکز داشته باشید.

فراموش نکنید که نوع بستر ارتباطی شما با مخاطبان‌تان در تدوین تقویم محتوا اهمیت زیادی دارد، پس به خوبی مخاطب خود را بشناسید، مثلا اگر یک کسب‎وکار B2B هستید، طبیعتا لینکدین را باید در تقویم  محتوایی خود قرار دهید و محتوایی مناسب با آن را تولید کنید.

جزئیات تقویم محتوایی

– هدف شما از تدوین تقویم محتوا چیست؟

صرف نظر از اینکه برای تولید هر گونه محتوا باید هدف داشته باشیم، طراحی و تدوین تقویم محتوا هم باید هدف داشته باشد. چرا در تقویم محتوای خود این گروه از مخاطبان و این بسترهای ارتباطی را انتخاب کرده‌اید؟

پاسخ به این سؤالات، هدف شما را از تولید محتوا در این تقویم مشخص می‌کند. آیا هدف شما بالا بردن نرخ کلیک در وب‌سایت‌تان است؟ یا می‌خواهید آمار بازدید از آن را بالا ببرید؟ آیا به دنبال افزایش فالوور در شبکه‌های اجتماعی هستید یا … .

همه این اهداف در فرایند تولید محتوای شما تأثیرگذار خواهند بود. پس در گام سوم، هدف خود را از داشتن یک تقویم محتوایی مشخص کنید.

– انتخاب تیم محتوا

قبل از اینکه وارد فرایند تولید محتوا شوید، باید تیم محتوای خود را مشخص کنید. عموما برای تولید محتوای متنی، تصویری و ویدئویی، باید نویسنده و گرافیست داشته باشید. بنابراین با توجه به نوع محتوایی که قرار است تولید شود، تیم خود را کامل کنید و آنها را نیز در برنامه محتوایی خود در نظر گرفته و تقویم محتوا را با آنها هم به اشتراک بگذارید.

– تعیین نقشه تولید محتوا در تقویم

اکنون که مخاطب، کانال ارتباطی و هدف تقویم محتوایی را مشخص کردید، نوبت به بخش اصلی می‌رسد: تولید محتوا.

برای تولید محتوا باید چه بخش را در نظر بگیرید؟

  • موضوعات محتوایی که قرار است تولید شود
  • کلمات کلیدی و هشتگ‌های مرتبط با محتوا
  • نویسنده این موضوعات
  • تاریخ تحویل محتوا
  • تاریخ ارجاع محتوا به گرافیست
  • تاریخ ارجاع محتوا به ویراستار
  • تاریخ انتشار محتوا

پیشنهاد می‌کنیم که برای هر کانال ارتباطی که تعیین کرده‌اید چنین جدولی را در نظر بگیرید تا محتوای مورد نظر شما طبق یک زمان‌بندی مشخص تولید شده و انتشار پیدا کند.

تعیین محتوا در تقویم

تقویم محتوا : نیاز امروز بازاریابی محتوایی

در این مقاله به اهمیت تقویم محتوا و ضرورت آن برای کسب‌وکارها پرداختیم و در ادامه نیز فرایند ساخت آن را به صورت مرحله به مرحله توضیح دادیم.

حرف آخر اینکه تدوین برنامه بازاریابی محتوا بدون ساخت یک تقویم محتوایی کامل نخواهد شد و هر کسب‌وکاری برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود، باید چنین تقویمی را تهیه کند. بنابراین اگر تا کنون به فکر تدوین آن نیفتادید، بهتر است هر چه سریع‌تر این راه را طی کنید و تقویم محتوایی کسب‌وکار خود را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید