×
صفحه اصلی دیجیتال مارکتینگ ترافیک ارگانیک ؛ چرا و چگونه؟
تاریخ انتشار : 18 آذر 1400 زمان مطالعه : نام نویسنده : sardabir

ترافیک ارگانیک ؛ چرا و چگونه؟

ترافیک ارگانیک ؛ چرا و چگونه؟

برای مبتدیان سئو، اصطلاحاتی مانند ترافیک ارگانیک ، ترافیک پولی و ترافیک مستقیم شاید تا حدی مبهم و گیج‌کننده به نظر برسد؛ در حالی که اینطور نیست و آشنایی با این اصطلاحات در کنار شناختن ابزارهای مرتبط با موتورهای جستجو می‌تواند ترافیک سایت آنها را بالاتر برده و نتایج بهتری را رقم بزند.

در این مقاله مبحث ترافیک ارگانیک را به عنوان موضوع اصلی انتخاب کردیم تا نشان دهیم که چرا این ترافیک برای کسب‌وکارهای آنلاین اهمیت دارد؛ در ادامه نیز راهکارهایی را که باعث افزایش بازدید ارگانیک می‌شوند، معرفی کنیم.

ترافیک ارگانیک چیست؟

برای درک اصطلاحاتی مانند ترافیک سایت یا دیگر واژه‌هایی که به دیجیتال مارکتینگ مرتبط هستند، شاید هیچ چیز بهتر از تجربه خود ما در فضای دیجیتال نباشد. همه ما در موتورهای جستجو کلمات و عبارت‌هایی را سرچ کرده‌ایم، بیایید یک بار دیگر به این تجربه دقت کنیم.

هنگامی که یک کاربر مطلبی را در گوگل، بینگ یا سایر موتورهای جستجو سرچ می‌کند، نتایجی را در صفحه مقابل خود می‌بیند، برخی از این نتایج شامل رتبه‌بندی صفحات گوگل است که طبیعتا سایت‌هایی را نشان می‌دهند که از طریق رعایت اصول سئو و بدون پرداخت هزینه در صدر نتایج دیده می‌شوند و برخی از نتایج نیز در کنار خود کلمه AD را دارند که نشان می‌دهند برای نمایش آنها هزینه پرداخت شده و نوعی از تبلیغات پولی حساب می‌شوند.

نتایجی که جایگاه برتر را در گوگل یا سایر موتورهای جستجو به دست آورده‌اند، دارای ترافیک ارگانیک هستند، یعنی بازدیدی که از سایت آنها می‌شود حاصل تبلیغات پولی نیست.

ترافیک ارگانیک اصطلاحی است که برای توصیف بازدیدهای یک وب‌سایت به کار می‌رود؛ البته بازدیدی که به ازای پرداخت هزینه به دست نیامده باشد، بلکه ترافیک آن از طریق رعایت اصول سئو و بازاریابی دیجیتال افزایش پیدا کرده است.

طبیعتا کسب‌وکارهایی که در فضای آنلاین فعالیت می‌کنند به دنبال افزایش ترافیک سایت خود و به دست آوردن بازدید ارگانیک از سوی کاربران هستند. برای رسیدن به این هدف نیز باید با راهکارها و اصول این شیوه آشنا بود تا بتوان در نهایت از طریق یک ترافیک ارگانیک در صدر موتورهای جستجو دیده شد.

برای بررسی و تحلیل عملکرد بازاریابی دیجیتال، ابزارهای متعددی وجود دارند و طبیعتا اگر وب‌سایت شما به ابزاری مانند گوگل آنالیتیکس متصل باشد، هنگامی که یک کاربر روی نتایج ارگانیک سایت شما کلیک کرده و وارد سایت‌تان شود، این اقدام در ابزار مذکور به عنوان ترافیک جستجوی ارگانیک ثبت خواهد شد.

ترافیک ارگانیک

تفاوت بین ترافیک ارگانیک و ترافیک جستجوی پولی

مهم‌ترین تفاوتی که بین ترافیک ارگانیک و تبلیغات پولی وجود دارد، رایگان بودن مورد اول است. در فرایند به دست آوردن ترافیک و افزاش بازدید ارگانیک سایت، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید، در حالی که به دست آوردن ترافیک از طریق جستجوی پولی به این معناست که باید از طریق Google Ads  هزینه پرداخت کنید تا در صدر نتایج جستجو دیده شده و ترافیک سایت خود را بالا ببرید.

در واقع برای به دست آوردن ترافیک از طریق موتورهای جستجو دو راه وجود دارد: یکی اینکه وب سایت خود را با استفاده از سئو در صدر نتایج گوگل قرار داده و بازدید آن را بالاتر ببرید و دیگر اینکه با پرداخت هزینه و استفاده از ابزار Google Ads در صدر نتایج دیده شوید که البته در این مورد آخر، کلمه Ad در کنار نتیجه مربوط به سایت شما نوشته خواهد شد.

تفاوت دیگری که بین این دو نوع از تبلیغ وجود دارد این است که تبلیغات ارگانیک برای نتیجه‌بخشی زمان بیشتری نیاز دارد، در حالی که با استفاده از Google Ads می‌توانید سریع‌تر به افزایش ترافیک سایت‌تان برسید.

اگرچه سئو می‌تواند یک ترافیک طبیعی و ماندگار را برای شما ایجاد کند، اما این اتفاق به صورت آنی نمی‌افتد و کارکرد سئو و نتایج آن نیاز به زمان بیشتری دارد؛ از سوی دیگر ترافیک پولی خیلی سریع‌تر اتفاق می‌افتد، اما برای هر بار کلیک یک کاربر باید هزینه پرداخت کنید.

تفاوت دیگر بین این دو روش، این است که ترافیکی که از راه تبلیغات پولی به دست می‌آید، در صورت متوقف شدن پرداخت هزینه، خیلی زود کاهش پیدا می‌کند، اما در ترافیک ارگانیک تا زمانی که بتوانید از طریق رعایت اصول سئو در صدر نتایج جستجو باشید، بازدید بالایی خواهید داشت.

مقایسه ترافیک ارگانیک و پولی

بازاریابی موتورهای جستجو

یکی از اصطلاحات دیگری که در ارتباط با دیجیتال مارکتینگ وجود دارد، SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو است. این اصطلاح به معنای فرایند بازاریابی وب سایت در موتورهای جستجو است که به صورت ترافیک ارگانیک و تبلیغات پولی انجام می‌شود. هدف عمده این فرایند نیز افزایش ترافیک سایت و بازدید ارگانیک آن است.

(لینک مقاله SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو چیست و چطور عمل می‌کند؟)

چرا ترافیک ارگانیک مهم است؟

اگرچه راه‌های متعددی برای به دست آوردن ترافیک وجود دارد، اما ترافیک ارگانیک از تمام آنها مهم‌تر و کاربردی‌تر است. شما می‌توانید این ترافیک را از طریق فیس‌بوک یا شبکه‌های اجتماعی هم به دست بیاورید، مثلا لینک یکی از مقالات سایت‌تان را در اینستاگرام‌تان قرار دهید و از این طریق کاربران را وارد سایت خود کنید. در کنار این شیوه‌ها که اهمیت خود را دارند، نباید از ترافیک ارگانیک غافل شوید، زیرا کاربری که از طریق موتورهای جستجو وارد سایت شما می‌شود، می‌تواند به صورت دقیق‌تری هدف‌گذاری شود.

بیایید این مسأله را راحت‌تر مورد بررسی قرار دهیم، اگر شما بتوانید نیاز کاربرانی را که در موتور جستجوی گوگل چیزی را سرچ می‌کنند، پیدا کنید خیلی راحت می‌توانید آنها را هدف‌گذاری کرده و به یک مخاطب تبدیل کنید، مخاطبی که ایمیل او را دریافت خواهید کرد یا حتی محصول و خدمت خود را به او خواهید فروخت.

به همین دلیل آشنایی با اصول سئو و رعایت آنها در در کنار استفاده از تبلیغات پولی باعث می‌شود کاربرانی را هدف‌گذاری کرده و به سایت خود هدایت کنید که از آنها عکس‌العمل داشته باشید: ثبت‌نام کنند، با برند شما آشنا شوند، ایمیل خود را در اختیارتان قرار دهند و در بهترین حالت نیز خریدار محصولات و خدمات‌تان باشند.

از سوی دیگر این روزها گوگل به یک موتور جستجوی مورد اعتماد تبدیل شده است، کاربران به آن اعتماد دارند و در نتیجه به صفحاتی که در نتایج اولیه گوگل قرار گرفته باشند، سریع‌تر اعتماد کرده و وارد آنها می‌شوند؛ پس اهمیت بازدیدکننده ارگانیک را فراموش نکنید و به دنبال افزایش ترافیک سایت خود باشید.

(لینک مقاله ساختن ترافیک ارگانیک در 5 مرحله)

اهمیت ترافیک ارگانیک

جمع‌بندی

ترافیک ارگانیک یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی دیجیتال است که توجه به آن باعث افزایش ترافیک سایت و در نتیجه بازدید ارگانیگ از سوی کاربران خواهد شد. به طور کلی می‌توانیم با استفاده از موتورهای جستجو به دو صورت، به ترافیک ارگانیک دست پیدا کنیم:

  • قرار گرفتن در صدر نتایج موتور جستجو با رعایت اصول سئو
  • قرار گرفتن در صدر نتایج موتور جستجو با استفاده از تبلیغات پولی در گوگل ادز

اگرچه از طریق گزینه دوم می‌توانیم سریع‌تر به ترافیک دست پیدا کنیم، اما ترافیک ارگانیک ماندگارتر است و باعث خواهد شد که همیشه این ترافیک را داشته باشیم.

ترافیک ارگانیگ از این نظر اهمیت دارد که کاربران را از طریق موتورهای جستجو و خصوصا گوگل به سایت ما راهنمایی می‌کند؛ به همین دلیل می‌توانیم این کاربران را هدف‌گذاری کرده و محتوایی را به آنها ارائه دهیم که نیازشان را برطرف کرده و باعث بازگشت آنها به سایت ما و در نتیجه افزایش ترافیک ارگانیک آن شوند.

دیدگاهتان را بنویسید