×
صفحه اصلی دیجیتال مارکتینگ تبلیغات پوش نوتیفیکیشن چیست؟
تاریخ انتشار : 22 تیر 1400 زمان مطالعه : نام نویسنده : sardabir

تبلیغات پوش نوتیفیکیشن چیست؟

تبلیغات پوش نوتیفیکیشن چیست؟

پوش نوتیفیکیشن سرویسی است که به دنبال توسعه ابزار تبلیغات آنلاین، در کنار سایر رویکردهای بازاریابی مدرن به وجود آمده است. در این سرویس امکان ارسال پیام در فضای وب وجود داشته و می‌توان پیام‌های کوتاهی را در مرورگرها، اپلیکیشن‌ها و سیستم‌عامل‌ها ارسال کرد.

پوش نوتیفیکیشن چیست؟

در پاسخ به این سؤال که پوش نوتیفیکیشن چیست؟ باید بگوییم، یک سرویس پیام‌رسان مانند SMS است که امکان ارسال پیام‌های کوتاه را در فضای اینترنت فراهم می‌کند و مانند پیامک محدود به خطوط تلفن و گوشی‌های همراه نبوده و می‌تواند در سایر ابزارها مانند مرورگرها، سیستم‌عامل‌های موبایل و … هم کاربرد داشته باشد.

تبلیغات پوش نوتیفیکیشن از این نظر اهمیت دارد که نیازی نیست برای ارسال آن حتما به اطلاعات تماس مشتری دسترسی داشته باشیم؛ ضمن اینکه کاربران نیز با علاقه خود در این سرویس عضو شده و می‌توانند آن را مشاهده کنند. بر این اساس اهمیت پوش نوتیفیکیشن در این است که اولا فرستنده پیام با محدودیت دسترسی به اطلاعات کاربران روبه‌رو نبوده و می‌تواند محتوای مورد نظر خود را در سیستم‌هایی که به اینترنت متصل هستند، ارسال کند؛ دوما کاربران نیز مجبور به دریافت پیام‌های تبلیغاتی نیستند که بدون خواسته آنها ارسال می‌شود و خیلی راحت می‌توانند به اختیار خود در این سرویس عضو شوند.

از جمله سرویس‌‌های پوش نوتیفیکیشن معتبر می‌توان به OneSignal، Pushbots، Airship، Google Firebase و … اشاره کرد.

پوش نوتیفیکیشن چه فرقی با SMS دارد؟

حتما تا اینجا متوجه شباهت بین سرویس پوش نوتیفیکیشن و پیام کوتاه شده‌اید؛ اما باید این نکته را هم در نظر بگیرید که این دو سرویس به رغم شباهت، تفاوت‌هایی هم دارند که این تفاوت‌ها به نفع پوش نوتیفکیشن بوده و مزایای بیشتری را در آن سمت قرار می‌دهد.

مهم‌ترین تفاوتی که بین این دو ابزار بازاریابی وجود دارد، هزینه است. اگر یک سرویس پوش نوتیفیکیشن اندروید را با یک سرویس ارسال پیام کوتاه مقایسه کنیم، به خوبی مشخص می‌شود که سرویس پوش هزینه کمتری را به دنبال خواهد داشت.

بر این اساس این روزها که بسیاری از مردم جهان در فضای آنلاین حضور دارند، استفاده از ابزارهای تبلیغات آنلاین مانند پوش نوتیفیکیشن مقرون به صرفه‌تر بوده و امکان ارسال پیام را برای گروه بیشتری از مخاطبان با هزینه کمتر فراهم می‌کند.

یکی دیگر از تفاوت‌هایی که بین سرویس پیام کوتاه و پوش نوتیفیکیشن وجود دارد، نحوه نمایش آنهاست. یک سرویس پوش وب که در فضای مرورگر یک کاربر باز می‌شود، می‌تواند با تصویر نیز همراه شود یا تیتر مناسب داشته و نظر کاربر را بیشتر متوجه خود کند؛ این در حالی است که چنین امکانی در ارسال SMS وجود نداشته و کاربران فقط یک متن تبلیغاتی را دریافت می‌کنند.

تفاوت پوش نوتیفیکیشن و اس ام اس

یکی دیگر از تفاوت‌های بین این دو سرویس که شاید نوعی محدودیت هم برای تبلیغات پوش نوتیفیکیشن محسوب شود، تعداد کلمات آنهاست. پیام کوتاه می‌تواند تعداد کلمات بیشتری داشته باشد و از این نظر محدودیت کمتری دارد، اما در تبلیغات پوش نوتیفیکیشن تعداد کلمات محدود بوده و باید متنی را طراحی کنید که دارای تیتری جذاب بوده و در عین حال تعداد کلمات آن محدود باشد تا کاربر در همان نگاه اول آن را مطالعه کرده و نیازی به کلیک روی آن نباشد؛ مگر اینکه کاربر به دنبال اطلاعات بیشتری باشد.

از سوی دیگر برای تبلیغات پوش نوتیفکیشن اندروید یا به طور کلی پیام‌هایی که روی تلفن‌های همراه ظاهر می‌شوند، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا اندازه پیام باید به حدی باشد که در صفحه اسکرین گوشی‌های هوشمند جا شود، در غیر این صورت به درستی خوانده نشده و موجب آزردگی کاربر و بی‌نتیجه ماندن برنامه تبلیغات آنلاین می‌شود.

پوش نوتیفکیشن باید کوتاه باشد

هدف مهم تبلیغات آنلاین رسیدن به تعامل با مشتریان و بالا بردن نرخ کلیک است. اینکه بتوانیم کلیک بیشتری را روی پوش اپلیکیشن خود دریافت کنیم، مهم‌ترین هدفی است که در راستای استفاده از وب پوش وجود دارد. اما برای رسیدن به نرخ کلیک بالاتر چه کاری باید انجام دهیم؟

در فرایند استفاده از سرویس پوش نوتیفیکیشن کوتاه بودن پیام‌ها در بالا بردن نرخ کلیک اهمیت زیادی دارد، بر این اساس هر چه تعداد کلمات پیام شما کمتر باشد، کاربر رغبت بیشتری برای کلیک روی آن پیدا می‌کند، در حالی که پوش وب و پوش اندروید طولانی، باعث آزردگی کاربر شده و حتی امکان دارد سرویس شما را لغو کنند.

با توجه به اهمیتی که تعداد کلمات در موفقیت یا عدم موفقیت یک سرویس پوش نوتیفیکیشن دارند، باید توجه داشته باشید که محدود کردن محتوای متنی پوش نباید باعث عدم درک آن شود؛ بر همین اساس نیز نوشتن متن این سرویس اهمیت بالایی دارد، زیرا باید در عین کوتاه بودن، مفهوم مورد نظر را نیز به خوبی منتقل کند.

کاربران در دریافت پوش نوتیفکیشن آزاد هستند

دریافت پیامک‌های تبلیغاتی همیشه بدون دخالت دریافت‌کننده و به صورت یک طرفه بوده است. بسیاری از ما تجربه دریافت پیام‌های تبلیغاتی زیادی را داریم که برای‌مان آزاردهنده بوده و حتی در صدد لغو آنها بر آمدیم.

نکته‌ای که در تبلیغات پوش نوتیفیکیشن وجود دارد این است که کاربران خیلی راحت می‌توانند نسبت به عضویت در این سرویس یا لغو آن اقدام کنند و هیچ اجباری برای دریافت از سوی آنها وجود دارد؛ طبیعتا چنین گزینه‌ای می‌تواند یک برگ برنده برای سرویس‌های پوش باشد.

عموما کاربران از دریافت پوش نوتیفیکیشن‌های مربوط به برنامه‌هایی که روی گوشی هوشمند یا رایانه خود نصب کرده‌اند، ناراحت نمی‌شوند؛ اما توجه داشته باشید که زیاده‌روی در هر چیزی می‌تواند نتیجه عکس بدهد و اگر شما نوتیفکیشن‌های زیادی را به سرعت و در فواصل زمانی کم برای کاربران ارسال کنید، امکان لغو سرویس از سوی آنها وجود دارد.

استفاده از پوش نوتیفیکیشن در پلتفرم های مختلف

وفادارسازی مشتریان از طریق پوش نوتیفیکیشن

یکی از مزایایی که تبلیغات آنلاین نسبت به انواع قدیمی‌تر خود دارد، شناسایی دقیق‌تر مخاطبان، بالا بردن نرخ تعامل و در نهایت وفادارسازی آنهاست. به لطف ابزارهای تجزیه و تحلیلی که برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف در اختیار ما قرار می‌دهند، ما می‌توانیم مخاطبان را دقیق‌تر بشناسیم و در نهایت پوش نوتیفکیشن ارسالی به آنها را برای‌شان شخصی‌سازی کنیم.

یک خرده فروشی آنلاین را در نظر بگیرید، خیلی راحت می‌توان از طریق سابقه خرید مشتریان، علایق آنها را شناسایی کرد و در پوش نوتیفیکیشن‌های ارسالی به آنها، تخفیف‌های قابل توجهی را روی محصولات مورد علاقه آنها پیشنهاد داد و … .

توجه داشته باشید که اگرچه پوش نوتیفکیشن جایگزین مناسبی برای SMS است، اما استفاده درست و بهینه از این سرویس تبلیغاتی اهمیت زیادی دارد. ما باید بتوانیم از طریق تبلیغات پوش چه در وب و چه در موبایل، نرخ کلیک و نرخ تبدیل کاربران را بالا ببریم تا در نهایت مشتریانی وفادار را در دایره بازاریابی دیجیتال خود داشته باشیم.

سخن پایانی

تبلیغات پوش نوتیفیکیشن امکان ارسال پیام‌های متنی کوتاه به همراه عکس‌ها و تیترهای جذاب را در فضای وب فراهم می‌کند و از این نظر می‌تواند رقیبی جدی برای تبلیغات پیامکی باشد که نسبت به SMS مزایای بیشتری دارد.

به طور خلاصه اهمیت تبلیغات پوش نوتیفیکیشن در این است که:

مقرون به صرفه بوده و هزینه کمتری در پی دارد.

گروه بیشتری از کاربران را در نظر می‌گیرد.

برای کاربر آزار دهنده نیست و کاربر می‌تواند نسبت به عضویت یا عدم عضویت در سرویس پوش نوتیفیکیش مختار باشد.

پوش نوتیفیکیشن هر چقدر کوتاه‌تر باشد، نرخ کلیک آن بالاتر می‌رود. البته توجه داشته باشید که محدود کردن تعداد کلمات آن نباید به مفهوم اصلی پیام لطمه‌ای وارد کند.

با شخصی‌سازی پوش نوتیفیکیشن، امکان نرخ تبدیل کاربران به مشتریان بالاتر خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید